Besseggen

- 16 km vzdálenost
- ↑ 919 m převýšení
Říká se, že Besseggen je jedním z nejkrásnějších výšlapů v Norsku - a musím tomu dát za pravdu. Je to vcelku náročný výstup. Pokud chcete jít celý výšlap po svých, tak je to minimálně na přespání v Memurubu. Zaparkujete na parkovišti v Gjendesheimu a musíte pěšky spodní cestou podél jezera v Gjende. Nebo to můžete udělat jako my a většina lidí. Rezervujete si trajekt, který Vás převeze z Gjendesheimu do Memurubu. Odtud už pak strmě po svých na kopec a když píšu kopec, tak myslím opravdu velký kopec. Potom, když už si myslíte, že jste nahoře, tak nejste. Je to pořád nahoru, dolů, nahoru, dolů.. Dojdete k jezeru Bessvatnet, tam si dáte svačinku a opět pokračujete nahoru. A ta nejhorší část teprve přijde. V jednom úseku je nutné zapojit 4x4 a pak už jste skoro nahoře. Pokud budete mít štěstí, tak uvidíte alespoň jednoho zatoulaného soba. Tak teď už jen z vrcholu sejít zpět k parkovišti. Také to není med, ale to nejhorší je už za Vámi. Parkování: 140 NOK, pokud jste na vzdálenějším parkovišti, tak platíte ještě za autobus dalších 50 NOK jedna cesta nebo 90 NOK zpáteční jízdenka. Trajekt: rezervace na gjende.no - 260 NOK/osoba. Round trip 300 NOK. Je dobré na parkovišti být hodinu předtím, než trajekt vyplouvá. Je to velmi populární hike, takže zaparkovat může být někdy oříšek. Kočárky ne! S malými dětmi si to rozmyslete, jak jsou nebo nejsou zvyklé chodit. Pejsci - spíš také ne - pokud není zvyklý.